Anasayfa Tanıtım Yönetim Üyeler Üyelik Haberler İletişim


Haydar ŞişmanHAYDAR ŞİŞMAN

1966 Maçka doğumlu sanatçı ilk ve orta öğrenimi 7 farklı okul ve 3 farklı ilde gördü.Değişik ortamlar ve farklı aildiyetlerle ilişkiler kurdu.Liseyi bitirdikten sonra bir süre vitray yaptı. İstanbul'da bazi saray ve köşklerin restorasyonunda çalıştı. Yıldız sarayında çalışırken Süleyman Saim TEKCAN'ın önerisiyle Mimar Sinan Üniversitesi G.S.F. sınavına girdi.Eğitimini Neşe ERDOK atolyesinde tamamladı.Mezun olduktan sonra geleneksel figür anlayışını zorlayarak kendine göre bir sanat tarihi çizgisi oluşturma çabasındadır.

Kendi arkaik dönemini yaşayan ve onun üzerine kendi klasik dönemini oturtmaya çalışan sanatçı konularını antik Türk tarihi ve mitolojisinden alıyor.Bunun dışında yakın tarih ve günümüz insan yaşantısından manzaralar sanatçının temel konularıdır.Antik Türk Tarihi ve mitolojisini zorunlu bir alan olarak gören sanatçı " sanatçı olmanın yolu kendini yaşamaktan geçer"... diyor.

Sanatı tarihinden ve tarihi geçmişten bağımsız algılamanın eksiklik olduğunu düşünüyor" Genelde büyük" boyutlu çalışmalar yapıyorum.Oldukça sıkıntılı bir durum" Her defasında bu son" diyorum.

Sanatçı yaşantısını öğretmen ressam olarak sürdürmektedir.Halen Trabzon Yunus Emre Lisesi'nde resim öğretmeni olarak çalışmaktadır.
 

 
 
   
 
 
 
   
Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği l Web Suvizyon® 2008-2015