Anasayfa Tanıtım Yönetim Üyeler Üyelik Haberler İletişim


BASIN AÇIKLAMASI
  

YÖNETİM KURULU KAMUOYU BİLGİLENDİRME YAZISI

    Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği kuruluşu olan 2007 tarihinden bugüne İlimizin ve bölgemizin Plastik sanatlar dalı ile ilgili olarak geliştirilmesi, bu alanda yöremiz sanatçılarının tanıtılması ve bu yolla kültürel etkinliklerin desteklenmesi amacı ile faaliyet gösteren bir kültür sanat kuruluşudur. Derneğimiz tüzüğünde de açıkça belirtilen bu hususlara önemle dikkat etmeye özen gösteren ve alanında saygın bir noktaya ulaşan dernek üyeleri yapılan sanat faaliyetlerinde ve sergilerde takdirle karşılanmakta ve önemsenmektedir.

     Kuruluşundan itibaren hiçbir şekilde siyasi bir çizgiyle aynı yolu paylaşmayan faaliyetlerini tamamen yasal ve hukuki çerçevede yürüten derneğimizin bu çizgisini bozması söz konusu değildir.

     2010-2012 dernek yönetim kurulu başkanlığını yürütmekte olan Sayın Hasan Fehmi HIZAL ın 28 Aralık 2012 tarihinde saat 13.00 da Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde düzenlemiş olduğu basın bildirisinin Trabzon un heykel sanatı değerlerinin korunması ve yaşatılması ile ilgili olarak yapılacak bir açıklama olduğu gerekçesiyle farklı dernek başkanları ile birlikte yapmıştır. Ancak yapılan basın bildirisinin içeriğinin tam olarak netlik kazanması ile bu açıklamanın derneğimizin tüzüğünde belirlenen kültürel amaçların ötesinde daha çok siyasi bir içeriğe sahip olduğu anlaşılmıştır. Tüzüğümüzün 2. Madde L. bendindeki  “Üyelerin hukuki haklarını tanınması ve korunmasını sağlamak” bu tür bir eylem ve söylemle gerçekleştirilemez. Açıklamada yer alan ülkemizin ve bölgemizin siyasi,ahlaki ve manevi duygularına karşı bir eleştiri niteliği taşıyan bu açıklamanın derneğimiz yönetim kurulunca ortak olarak hazırlanmadığı ve üyelerimizin asla böyle bir anlayışı desteklemedikleri,bu görüşlerle dernek çatısı altında sanatsal bir sivil toplum hareketine  girişmedikleri dernek yönetimimiz ve üyelerimizce açıkça ortaya konulmaktadır.

     Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği başkanı sıfatı ile yapılan bu basın açıklaması Derneğimiz Ana amacının dışına taşmış ve dernek üyeleri bilgilendirilmeden yapılmıştır. Bu türde yapılan açıklama  her ne sıfatla yapılmış olursa olsun derneğimize ve üyelerimize maledilemez. Yapılan açıklama herhangi bir yönetim kurulu kararı alınmadan tamamen Hasan Fehmi HIZAL ın kendi şahsınca hazırlanmış ve derneğimiz yönetiminin hiçbir onay merciinden geçmemiştir. Basın açıklamasında yer alan tüm görüş ve düşünceler Hasan Fehmi HIZAL ın tamamen kendi sorumluluğu altındadır.

 
 
   
 
 
 
   
Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği l Web Suvizyon® 2008-2015